Stále slýchávám v mé ordinaci, že ideálním sportem je plavání, který pomáhá posilovat vnitřní svalstvo. Příčinou bolestí zad jsou prohnutá záda( bederní lordóza), která je doprovázena uvolněním břišního svalstva spojené s oslabením vnitřních svalů. Pokud budete plavat plavecký způsob prsa ve variantě zdvižená hlava, posilujete šíjové svaly, které není potřeba posilovat. Páteř není napřímená a propadá se opět v bederní části zad do lordózy. Vodorovná pozice u stylu kraul je ideální pro bolesti zad v bederní páteři, rotační pohyb napomáhá napřímení páteře. Nabízí se otázka, co když kraul neumím? můžu vůbec plavat? Určitě je vždy možnost najít společné řešení. Nejdůležitějším krokem je dýchání do vody a naučit se potopit hlavu pod vodu.
Pozice splývání je klidová pozice, paže jsou vytažené z ramen, boky tlačíme k hladině a pánev klopíme pod sebe (jako když zapínáme zip od kalhot), tím zajistíme vodorovnou pozici páteře. Dolní končetiny v prodloužení trupu a vytahujeme z pánve . Nohama se odrazíme od stěny bazénu a pod vodou setrvačností vydechujeme pod vodu, pomocí výdechu se automaticky aktivuje břišní svalstvo. Nezapínáme ani nevtahujeme břicho aktivně sami. Pokud přidáme spojení paží dlaň jedné ruky je přitisknutá na hřbetu druhé ruky, palec horní ruky obepíná malíkovou hranu spodní ruky, posilujeme ideálním způsobem mezilopatkové svaly. Při zvládnuté pozici můžeme pokračovat kraulovým pohybem dolních končetin, paže stále vytažené a pro nádech jen mírně nadzvedneme hlavu, tak aby osa páteře byla stále napřímená. Pokud se stále prohýbáme v bedrech, použijte plavecky bederní pás a nebo tzv.piškot mezi kolenní klouby.
Co říci závěrem? Plavání je krásný sport a určitě doporučuji na aktivaci svalů. Voda nadnáší a lépe se provádí změny, které jsem popsala.